Titanic muzeum 2024
Titanic muzeum 2024
Titanic muzeum je famózní záležitost a v tomto případě nehodlám slevit ze superlativů ani o píď. Na začátek je ale potřeba si vyjasnit jednu věc: Titanic muzeum v Belfastu není sbírkou artefaktů vytažených z lodi - a ani nikdy nemělo tyto ambice - ačkoliv i ty v muzeu najdete. Většinu artefaktů mají ve svých spárech americké společnosti a muzea, případně putovní muzeum, které úspěšně navštívilo i Českou republiku. Titanic muzeum je interaktivní přehlídkou historie Belfastu a pak z větší části popisem celé tragédie. Titanic a Olympic tak můžete sledovat od jejich zrodu, Olympic pak po určité době mizí ze scény, aby nám muzeum nabídlo velice emotivní vyprávění lodi Titanic a její zkázy. Byli jste upozorněni: vezměte si zásobu kapesníků…
Jak bylo zmíněno jinde, loděnice Harland and Wolff od 60. let minulého století pozvolna upadala, až v roce 1989 padla na úplné dno. Její pozemek byl opuštěn a chátral. Pravda, obyvatelé města Belfast měli jiné starosti, ale i tak je s podivem, že věc nechali dojít tak daleko. Teprve až byl natočen velkofilm Titanic s Kate Winslet a Leonardem DiCapriem v hlavních rolích, se někdo probudil z mrákot a pochopil, že by se mělo něco dělat. V roce 2001 byl Královnin ostrov přejmenován na Titanic Quarter (Čtvrť Titanic) a o čtyři roky později bylo rozhodnuto, že se postaví muzeum a pomůže se tak lidu i městu ze srabu. Úkolu vytvořit atrakce pro návštěvníky se ujala společnost Harcourt Developments, která si na pomoc přizvala amerického architekta Erica Kuhneho a britské výstavní designéry Event Communications.
Co má design muzea ztvárňovat? Variant bylo několik. Nakonec vyhrála myšlenka postavit čtyři trupy lodí, které směřují na čtyři světové strany jako symbol, že loděnice dodávala lodě do celého světa. Plášť muzea znázorňuje ledovec. Trup muzea je 126 stop (38 m) vysoký, tedy stejně vysoký jako trup Titanicu a návštěvník tak má možnost skoro reálně vidět, jak byla loď vysoká po horní paluby.
Titanic Museum Belfast bylo s velkou pompou otevřeno v roce 2012 při příležitosti stého výročí potopení lodi. Již první rok byl neuvěřitelně úspěšný a navštívilo jej přes 800 tisíc lidí, z toho polovina z cizích zemí. Dostavil se samozřejmě i velký mág a prodavač emocí, režisér velkofilmu James Cameron.
Titanic muzeum nabízí několik variant lístků, mezi nejoblíbenější patří White Star Premium Pass, který zahrnuje prohlídku muzea, komentovanou prohlídku jeho okolí s průvodcem a vstup na loď Nomadic, transfer, který byl vyroben pro Titanic v roce 1911. Jedná se o jedinou dochovanou loď z jeho éry. Můžete si zakoupit samozřejmě jenom vstup do muzea nebo jsou v nabídce i komentované prohlídky pro "ranní ptáčata", případně pro ty, co si přejí vidět soumrak v loděnici. Součástí Titanic muzea je i obchod se suvenýry a knihami a restaurace nebo kavárna. V suterénu je pak k dispozici úschovna zavazadel, stanoviště taxi a parkovací místa.
Pro návštěvu muzea si vyhraďte vyšší částku. Prémiový pas Vás totiž vyjde v přepočtu 1500 Kč na osobu a jídlo v restauraci se může pohybovat kolem 300 Kč za porci. Počítejte i s útratou v obchodě se suvenýry, zde třeba tričko může stát 600 – 1000 korun, kniha stejně tak. V nabídce je nespočet variant suvenýrů pro děti. Nenechejte se však od tohoto jedinečného zážitku odradit penězi. Budete bohatě odměněni!